BLOGGER TEMPLATES AND TWITTER BACKGROUNDS »

RPH



1.2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Unit 1 )

Tarikh  / Hari   : 08.10.2012 / Isnin         Masa  :   08.45 – 09.15 ( 30 minit)                                          Kelas               : 5 Waja                         Bil Pelajar        :  39 orang murid                                  
Mata Pelajara  : Ibadah
Tajuk               : Tayamum

Objektif           : Di akhir pembelajaran murid-murid dapat :
1)    Menyatakan  pengertian Tayamum.
2)    Menjelaskan hukum Tayamum
3)    Menyenaraikan rukun Tayamum

Pengetahuan Sedia Ada         : Murid-murid pernah mendengar perkataan Tayamum                                               
Konsep                                    : Tayamum adalah menggunakan debu tanah yang bersih. 
Bahan                                      : 1) Komputer
                                                  2) Pemancar LCD
                                                  3) Papan putih / marker pen
                                                  4) Buku teks
                                                  5) Lembaran kerja
 Nilai                            :   Taat , istiqamah ,bersyukur, teliti ,beradab dan taqwa                                            
Kemahiran                  : Menjana idea, menilai,membuat urutan dan membuat kesimpulan           

Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti
Catatan
Guru
Pelajar

Set Induksi
(3 minit)








Langkah 1
(6 minit)











Pengertian Tayamum dan hukumnya.
Pengertian Tayamum ialah menyapu debu tanah yang suci ke muka dan kedua-dua tangan hingga ke siku.


1.    Hukumnya adalah harus.





2.    Rukun tayamum



Memberi salam dan meminta pelajar membaca doa.

Menayangkan kepada murid gambar orang yang sakit tangan dan meminta pelajar membuat ulasan bebas mengenainya.

Mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk dan jenisnya yang akan dipelajari melalui soal jawab.

Guru menyoal murid-murid tentang tayamum berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka.

Guru menerangkan pengertian tayamum, hukum serta  rukun melalui  membaca beberapa perkataan sukar.

Meminta murid menyebut rukun-rukun tayamum.

Menjawab salam guru dan membaca doa beramai-ramai.

Memerhati gambar yang ditayangkan serta membuat ulasan berdasarkan pandangan masing-masing.

Menjawab pertanyaan guru tentang hukum bersolat.



Murid-murid menjawab
soalan tentang pengertian tayamum berdasarkan pengetahuan mereka masing-masing.

Melihat
slide dan mendengar
penerangan guru.



Menyebut dan membaca rukun-rukun tayamum yang ditunjukkan oleh guru.

KBKK:
Pemikiran reflektif

ILMU:
 Moral-beradab


NILAI:
Taat kepada perintah Allah.

BBM:
Komputer
Pemancar LCD


        KBKK:
Menjana idea



NILAI:
Mendengar teliti


ILMU:
Pendidikan Kesihatan
Bahasa Melayu


       NILAI:
Mendengar  teliti
Langkah 2: Penstrukturan  Idea
(7 minit)

1.Pengertian tayamum dan hukumnya.









2.Sebab-sebab diharuskan melakukan tayamum.
Meminta murid-murid berbincang tentang
Pengertian tayamum dengan merujuk kepada buku teks.

Meminta murid membaca   melalui slide dan penerangan guru tentang
pengertian tayamum.

Meminta murid-murid
Menyebut sebab-sebab diharuskan
melakukan tayamum.
Merujuk buku teks dan berbincang sesama rakan.



Membaca dan
mendengar penerangan guru .



Menyebut sebab-sebab diharuskan tayamum.

        KBKK:
Menjana idea




ILMU:
Sivik  
        NILAI:
Taat

BBM:
        Buku teks.


Langkah 3:
Aplikasi Idea
(7 minit)

1.Menghafaz pengertian tayamum.



2.Menghafaz rukun-rukun tayamum secara tertib.

Meminta murid berbincang secara berpasangan tentang pengertian dan rukun tayamum.

Meminta murid-murid menyatakan rukun-rukun tayamum.

Berbincang bersama-sama rakan.




Beberapa orang murid bangun menyatakan niat melakukan tayamum dan kemudian menyatakan pula rukun-rukun tayamum.

         KBKK:
Menilai


ILMU:
Moral

         NILAI:
       Bertaqwa

BBM:
      Buku teks

Langkah 4:
Penilaian
(5 minit)

Latihan bertulis:
1.Melengkapkan pengertian tayammum dengan betul. 

2.Mengenalpasti anggota tayammum

3.Mengenal pasti antara  perkara-perkara yang menunjukkan rukun dan sebab
bertayamum.



Mengedarkan lembaran
kerja  kepada murid dan meminta murid menjawabnya.

Memantau murid menjawab soalan dan
memberi  bimbingan
sekiranya perlu.



Menerima lembaran kerja dan menjawab soalan secara individu.






          KBKK:
Mengenal pasti
dan membanding beza.

ILMU:
 Seni Visual

NILAI:
Teliti dan kemas

BBM:
Lembaran kerja
Langkah 5:
    Penutup
   (  2 minit )
Kesimpulan
1.Pengertian tayamum

2. Hukum dan sebabnya

3. Rukun tayamum

Meminta murid-murid
menyebut pengertian tayamum dan hukumnya serta menyatakan rukun-rukunnya.

Menyebut pengertian dan hukum serta rukun-rukun tayamum satu persatu.

Menutup kelas dengan bacaan Surah Al-A’sr.
KBKK:
Membuat urutan.

ILMU:
SIVIK

NILAI:
Yakin dan Taqwa

REFLEKSI :
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________